В Резиденцията на Британското посолство се състоя дискусия на тема „Хроничното бъбречно заболяване – неподозирано предизвикателство пред пациентите в България“. Събитието се проведе по инициатива на Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ) и с подкрепата на Негово Превъзходителство Натаниъл Копси, посланик на Великобритания в България.
На събитието присъстваха д-р Галя Кондева, министър на здравеопазването, д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз, проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по “Нефрология” към министъра на здравеопазването, доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, експерти в областта на нефрологията и други.
Негово Превъзходителство Натаниъл Копси откри срещата като подчерта, че хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) се превръща във все по-сериозна заплаха. „За нас е важно да подкрепяме инициативи, които насърчат диагностиката на социално значими заболявания“, сподели посланикът.
Христина Николова представи данни, според които 10% от хората у нас имат ХБЗ, но едва един от десет има диагноза. Тя припомни, че през февруари тази година в Народното събрание се проведе кръгла маса на същата тема, по време на която политици и експерти се обединиха, че ХБЗ е социално-значимо заболяване, за което трябва да се вземат бързи и конкретни мерки. След това АПБЗ внесе в Министерство на здравеопазването предложения за промени в Наредба №8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията, целящи да осигурят навременна диагностика на ХБЗ и да подобрят грижите за тези пациенти.
Повече за идеите, които се коментираха на дискусията, можете да гледате в репортажа на Силвия Чалъкова.
custom-fvplayer© 2024 Code Media Group. Всички права запазени.
Reviews for Пациенти, експерти и институции се обединиха в около идеята за превенция на ХБЗ